Napoleonské dny ve Slavkově u Brna 2007Régiment de Grenadiers à pied de La Garde Impériale d´Austerlitz - Císařská Slavkovská Garda, Nadpis

Jak začít – časté otázky

Císařská garda 2010

 

Přidej se k nám!

 

Interní

1. Kontaktujte nás

V sekci kontakty si lze mailem dojednat setkání, kde zodpovíme veškeré dotazy, na které tu snad odpověď není. Dále lze přijet na některou z akcí, klidně v civilu jako ostatní diváci. Je možné tak nezávazně poznat osazenstvo staré Gardy, zvyklosti na akcích a podobně.

2. Uniforma, zbraně a vše potřebné

Ve všech případech se jedná o přesné repliky, jejichž výroba se zadává stále stejným, osvědčeným výrobcům. S jejich pořizováním nováčkovi pomůžeme, vybavení nemusí nikde složitě shánět, objednávat, nebo zjišťovat jak má vlastně vypadat.

Vystrojení vojáka nějakou dobu trvá. Značný vliv na to má on sám svým přístupem. Pro začátek lze leccos z výstroje zapůjčit, aby se nováček mohl aktivně účastnit akcí co nejdříve. Orientační ceník co nejdříve připojím. Představu o množství výstroje si lze udělat zhlédnutím těchto stran:

3. Výcvik

Pro účast na akcích je nutný. Začíná "školou vojáka". Obraty na místě, za pochodu, povely s puškou a suchý nácvik střelby. Cvičit lze v civilu, pušku lze po dobu cvičení zapůjčit. Cvičí se běžně na akcích (některé jsou k tomu přímo určené), nováčka dostane na starost pověřený voják, který mu pomáhá. Cvičit lze také mimo akce v místě bydliště. Školu vojáka lze cvičit doma a po základním osvojení pohybů také samostatně. Zkušení vojáci cvičí sami, respektive je to doporučováno.

4. Jaká je povelová technika?

Velí se ve Francouzštině, dle dobových podkladů. (Reglemánu) Časem zde bude ke stažení. Francouzštinu není třeba ovládat, ale je to samozřejmě výhoda. Nicméně základních povelů není mnoho a není problém se je naučit. Veškeré podklady včetně slovníku odpovídající oblasti jsou volně k dispozici.

5. Požadavky na nováčka?

Vítaná je plnoletost, protože používáme palné zbraně, byť historické. Minimum je 16 let. Nováček by také mohl chápat, že se jedná především o týmovou aktivitu, kde jedinec až tolik neznamená a nemůže se tudíž jeho ego projevovat tak výrazně, jako třeba v šermířském duelu bezprostředně před zraky diváků...

6. Finanční náročnost akcí

Ve většině případů platí, že se s armádou cestuje levněji jak po České Republice, tak po Evropě. Jsou ale i výjimky, a to hlavně u vzdálenějších destinací, kam je navíc nutno cestovat letadlem. (Korsika, Malta apod.) Organizátoři vzpomínkových akcí obvykle hradí střelný prach, veškerá lokální povolení, zajistí místo pro bitvu a stavbu tábora, slámu, vodu a dřevo. V některých případech hradí, nebo přispívají na dopravu a zajišťují stravu.

GIA - La Garde Impériale d´ Austerlitz - Císařská Slavkovská Garda