Régiment de Grenadiers à pied de La Garde Impériale d´Austerlitz - Císařská Slavkovská Garda, Nadpis

Pěší granátníci Císařské Staré Gardy, výstroj a výzbroj

Císařská garda 1804

Palné zbraně Staré Gardy

Armády civilizovaného světa (i Ruska) v období Napoleonských válek používali palné zbraně s křesadlovým zámkem. Činnost systému spočívá v tom, že po spuštění kohout s křesacím kamenem narazí do zdrsněného výčka pánvičky, přičemž jej odklopí aby vzniklé jiskry podpálili prach, který tam střelec předtím nasypal... Následný oheň na pánvičce jednak ožehne střelcův obličej, dále drahý chochol na medvědici vojáka v první řadě (to se potom vyšetřuje...), a zároveň zátavkou podpálí prach uvnitř hlavně. Ejhle výstřel...

FUSIL AN IX, Versailles – Modifikace pěchotní pušky AN IX pro Gardu, manufaktura Versailles

FUSIL AN IX, Versailles – Modifikace pěchotní pušky AN IX pro Gardu

Obrázek ukazuje modifikaci řadové dlouhé pušky pro císařské Gardy. (Ty byly tři: Stará, Střední a Mladá) Od normálních vzorů pro řadovou pěchotu se Gardové pušky lišili tvarem pažby, jejím zpracováním co se týká počtu politur (lakování) a kováním. Kování je pro Gardu mosazné (leštěné) a má jiný tvar jak je vidět z obrázku, kde je pro srovnání i ukázka řadové pušky. (Pro méně inteligentní, řadová je ta druhá – spodní.)

Puška sama o sobě měří 1520 mm, váží cca. 4,5 kg. Patří k ní bayonet délky cca. 300 mm, bez kterého by byl voják jako nahý... (Kulka je hlupák, bayonet pašák...) Ráže hlavně cca. 18mm, střely 16.5mm.

Sapéři a jejich Mousqueton

Sapéři a jejich Mousqueton

Výstroj a výzbroj sapérů se od řadových granátníků podstatně lišila. Krom toho, že měli zástěru aby se nepokecali.., nesli obrovskou sekeru a dále těžký tesák s pilou na hřbetu (místo pěchotní šavle). Byl jim ale učiněn ústupek, že mohli mít kratší a tedy lehčí pušku, kterou jinak používalo jezdectvo.

Puška samozřejmě vycházela z původní dlouhé varianty a i ona měla mosazné kování. Jejich sekeru zatím nemám samostatně na obrázku pro oddíl chladných zbraní takže: je opravdu veliká.., nosí se pod teletem na zádech a není na lidi. Je na práci. (No kdo ale dneska může vědět co s ní všechno dělali...)

Pěchotní šavle pro Gardu

Fotogalerie - Pěchotní šavle pro Gardu

Jedná se o modifikaci francouzské pěchotní šavle Briquet pro gardu (obr. v levo). Gardová šavle měla koženou, drátkem opletenou rukojeť a delší, cca. 70 – 72 cm dlouhou čepel se zkosenou špicí. Čepel je odlehčená – má na obou bocích vybrání a dále se samozřejmě odlišuje ražením výrobce na hřbetu čepele u rukojeti.

K šavli patří portepé, které zamezovalo ztrátě zbraně při jejím použití. V tomto případě nešlo o ozdobu, nýbrž ještě o pužitelnou variantu. (Šavle v případě pěších vojáků byla považována spíše za poboční zbraň, tedy nikoli tu, kterou by používal přímo v bitvách.) Portepé na obrázku je pro řadového granátníka z bílé kůže. Poddůstojníci nosili podobné – akorát z červeného plátna prošité zlatou nití.

Řadová pěchotní šavle Briquet

Ještě pro úplnost – na obrázku je vidět patrontaška s letním potahem, viz. níže...

Giberné (žibern) Patrontaška

Giberné (žibern) Patrontaška, odkaz do nového okna na externí WWW

Patrontaška je primárně určena pro střelivo. Toho v ní kupodivu nebylo neseno nějak moc, tak 6 – 9 kusů patron ve voskovaném papíře buďto s jednou kulí odpovídající ráže zbraně (cca. 16,5mm pro pušku vz. 1777 AN IX garda), nebo kartáčové střely, které se skládaly ze tří menších kulí o shodné váze s jednotnou střelou.

Dále byla patrontaška určena pro hadříky na čištění zbraně a její příslušenství. Tím byla vývrtka na vybití náboje z hlavně bez výstřelu, stahovák zámkových pružin, náhradní kameny a pod.

Pod patrontaškou se nosí stočená táborová čepice. Obrázek na patrontaškách ukazuje různé kování podle toho jak se měnili výstrojní předpisy...

Tele (HaverSack) a bandalíry

Fotogalerie - Tele (HaverSack)

Do Telelete vojáci ukládali své věci a to všechny. Vojáci tehdy fasovali překvapivé množství obečení. Samozřejmě to platilo v době míru. Na tažení už nedostal nic, vyjma střeliva.

Z názvu je jasný materiál, kterým byla teletina se srstí, po které dobře stéká voda. Existovala tedy určitá naděje, že ve vnitř zůstanou věci suché (např. další zásoba střeliva, protože ne všechno se nosilo v patrontašce). Na teleti se nosíval stočený kabát nebo frak, podle toho co měl voják zrovna na sobě...

Chladné zbraně a patrontaška se nosí na bandalírech. Jeden je pro šavli s bayonetem, druhý pro patrontašku. Vzadu se spínají k sobě, aby se s nimi dalo aspoň trošku běhat. (Úžasný zážitek..) Obligátně gardové řemení vypadlo lépe než jeho provedení pro řadové pluky. Lišilo se hlavně prošíváním po celé délce. Řemení má ještě odlišné varianty pro sapéry a pro bubeníky.

Časem zde budou také detailní fotografie všeho popsaného. Prozatím je výstroj vidět na fotkách v sekci Kalendář akcí, nebo se postupně začnou objevovat na odkazech externích www. Jsem autorem webů některých dvorních dodavatelů výstroje pro Starou Gardu a tudíž své pozice takto mohu zneužívat k šetření přiděleného prostoru domény gardeausterlitz.cz...

Napsal:
MUDr. Miroslav Novotný SergeantMajor,
Jiří PILÁT GrenadierFusilier

Obrázky: Officiers et Soldats de La Garde Imperiale, Histoire and Collections 5. avenue de la République F-75541 Paris Cédex 11

GIA - La Garde Impériale d´ Austerlitz - Císařská Slavkovská Garda